Zákaz zcizení či zákaz zatížení nemovitosti – co tyto pojmy vlastně znamenají?

Libor Grabec | 10. 02. 2023

Pro některé to nejsou zcela neznámé pojmy, ale možné se najdou i ti z vás, kdo se s nimi ještě nesetkali. Rozhodně není vhodné je podceňovat a jejich význam si vysvětlit. Přesně z toho důvodu je fajn, když si dnešní článek přečtete.

Nejčastěji se s těmito dvěma pojmy můžete setkat ve vztahu dlužník – věřitel, doplněk banky k poskytnutí hypotečního úvěru. Banka si tímto způsobem zajistí, že budou pohledávky vůči ní uspokojeny a nedojde k nesplnění podmínek poskytnutí úvěru.

Zákaz zatížení

Tento pojem znamená omezení nakládání s nemovitostí. Takže pokud je zákaz uplatňován, není možnost nemovitost prodat třetí osobě. Také se vylučuje uvalení zástavního práva, věcného břemene aj.

Ovšem pozor, pokud jde o užívání jinou osobou, například pronájem nemovitosti, tak tady se zákaz nevztahuje a je tedy možné tímto způsobem s domem či bytem nakládat. Jen je potřeba mít souhlas subjektu (nejčastěji výše zmíněná banka), který zákaz zatížení zřídil.

Zákaz zcizení

Zcizení znamená, že vlastník nemovitosti převádí vlastnické právo na někoho dalšího. Může to být v rámci prodeje nemovitosti, ale i třeba přepis na základě darovací či směnné smlouvy, případně něco podobného. Pokud je zřízen tento zákaz, není během něj možné byt či dům převést na jinou osobu. Pokud je přepis nutný, opět je potřeba mít souhlas od subjektu, od kterého zákaz vzešel.

Nejčastěji se opět jedná o krok, který podstupují banky, ale setkáme se s ním i jinde. Například pokud jde o darování nemovitosti dětem, je možné, že darující (nejčastěji rodiče či prarodiče) vyžádají zákaz zcizení, aby si byli jisti, že po danou dobu děti nemovitost neprodají. Zákaz může ale zřídit i obec pokud poskytuje pozemky za výhodné ceny a chce mít jistotu, že tam budou vystaveny rodinné domy a nebudou využity jako investice.

Důležitou informací je i to, že ani jeden ze zákazů není možné zřídit na dobu neurčitou, vždy je potřeba dodržet písemnou formu a nejčastěji se tyto zákazy zřizují dohromady. Je třeba zákazy zapsat do katastru nemovitostí, pokud k tomu nedojde, nebude k nim ze stran úřadů přihlíženo.

Doba, na kterou se zákazy zřizují by měla být přiměřená, průměrně jde o horizont deseti let. U banky jde převážně o lhůtu, po kterou dlužník splácí úvěr.

Stále platí, že pokud si nejste zcela jisti co který pojem znamená a nebo se vám jednoduše nechce do takového procesu investovat čas, obraťte se na mě. Moc rád vám se vším pomůžu a všechny nejasnosti vysvětlím, abyste byli na 100 % spokojeni.

Využijte kontaktní formulář a napište mi.

Vyplňte požadované informace o sobě a případně zprávu, kterou mi chcete poslat. Budu Vás obratem kontaktovat.

Máte zájem o on-line odhad vaší nemovitosti? Napište mi.

Vyplňte níže uvedený formulář a případně přidejte jakoukoliv poznámku. Po obdržení zprávy a vypracování odhadu vás budu kontaktovat.