Drahé hypotéky zastavují růst ceny nemovitosti a nájmy zdražují

Libor Grabec | 25. 08. 2022

Není tomu tak dávno co byla tak silná poptávka po vlastním bydlení, že na jeden byt či dům bylo hned několik a často se nabízená nemovitost nedostala ani do nabídky. Prodej tak často probíhal pomocí aukcí, kdy se k novému bydlení dostal ten zájemce, který měl možnost zaplatit nejvyšší sumu. Tento scénář už ovšem neplatí v posledních dnech a týdnech. Inzerátů přibývá a zájemců rapidně ubývá. Svůj podíl na tom má i růst hypoték.

Rozdíl v prodeji se zaznamenal i napříč regiony. V nedalekém Uherském Hradišti stouply ceny bytů za posledních pět let téměř dvojnásobně. Ke zdražování stále dochází, ale často už jsou ceny přemrštěné a nemovitosti se tak svého nového majitele dočkají za velmi dlouho dobu, pokud vůbec k prodeji dojde.

Důvodů, proč spousta lidí zůstává v nájmu je například nedostatek stavebního materiálu, který je čím dál dražší, málo dostatečně kvalifikovaných řemeslníků, kteří se potýkají s nedostatkem času a samozřejmě si za svou práci vezmou nemalé peníze. Zrovna kvalitní řemeslníci ale rozhodně patří mezi „položky“ na kterých nikdy nešetřete!

Pronájmy bytů ale právě díky situaci na trhu rostou, bytů a domů k pronájmu je nedostatek a navíc se k tomu přidává zdražování energií a plynu. Situace s bydlením tedy není poslední měsíce příliš lichotivá.

Malým pozitivem by mohly být vyhlídky na světlejší zítřky, které určitě přijdou a proto doporučuji se nevzdávat svých snů o vlastním bydlení, protože z vlastní zkušenosti vím, že se situace na trhu může měnit každou chvíli. Pokud byste si náhodou nevěděli rady s něčím ohledně bydlení, neváhejte mě kontaktovat. Pokud nebudu přímo já znát odpověď na vaše otázky, mám kolem sebe spoustu schopných lidí ze všech oborů, které s bydlením souvisí a milerád vás s nimi spojím, abyste se nemuseli ničeho obávat a případně věděli co a jak.

Využijte kontaktní formulář a napište mi.

Vyplňte požadované informace o sobě a případně zprávu, kterou mi chcete poslat. Budu Vás obratem kontaktovat.

Máte zájem o on-line odhad vaší nemovitosti? Napište mi.

Vyplňte níže uvedený formulář a případně přidejte jakoukoliv poznámku. Po obdržení zprávy a vypracování odhadu vás budu kontaktovat.