Jak můžete vyřešit případné vady, které na nemovitosti objevíte

Libor Grabec | 08. 02. 2022

Věc, která se může stát a ani nevíte jak. Absolvujete prohlídku, zkontrolujete výpis z katastru a všechno se zdá v pořádku. Zaplatíte prodávajícímu, převezmete nemovitost a najednou najdete nedostatky, na které vás nikdo neupozornil a nikde o nich není zmínka. Má tahle situace řešení. Nemusíte se obávat, má, ale rozhodně je lepší těmto nepříjemnostem předcházet.

Ve všech případech má zodpovědnost za stav nemovitosti prodávající, který by se měl ujistit, že je vše v pořádku. Často jsou ale vady laickému oku skryty a tady není na škodu přizvat realitního makléře, který dokáže stav nemovitosti posoudit a na případné vady upozornit jak prodávajícího tak i kupujícího.

               Převážně může jít o vady technické, například o problémy se statikou, plíseň či vlhkost v domě či bytě. Pokud na takovou vadu narazíte, většinou jde o menší investici, na kterou stačí schopný řemeslník a pár desítek tisíc. V případě větších problémů je třeba přiznat znalce, který vyhodnotí situaci a navrhne řešení. Ideální je nepouštět se před posudkem do nákladných oprav, znalec by poté nemohl prokázat rozsah zjištěných závad. Pokud jde o porušení kupní smlouvy, přichází na řadu reklamace samotné vady.

               Občas nastane i problém s nepovolenými stavebními úpravami, kdy například prodávající načerno zobytnil podkroví nebo přistavil část domu. To poznáte už z půdorysu, který bude odlišný od reálné stavby. Tuto vadu lze odstranit dodatečným povolením stavby. Ovšem neplatí to u všech nelegálních staveb. Pokud majitel rozšířil zastavěnou plochu nad limit, který stanovuje územní plán, nelze ji dodatečně legalizovat. Tady je řešením přestavba do takového stavu, aby dům nezůstal trvale za hranou zákona.

               Pokud už reklamaci řešíte, je třeba poslat dopis do datové schránky, případně k němu přidat dodejku. Musí obsahovat údaje o tom, zda nový vlastník požaduje slevu nebo žádá odstranění vady. Pokud nedojde k dohodě, lze tento problém řešit soudně. U skrytých vad do pěti let od koupě. Ale pozor, kupující si musí být vědom, že jde o vady, které vznikly před převodem nemovitosti na nového vlastníka. Později vzniklé vady již nelze reklamovat.

               V ideálním případě přizvěte k prohlídkám stavební odborníky i realitního makléře. Díky jejich zkušenostem a objektivnímu posouzení se můžete některým problémům vyhnout a jedním z nich můžou být právě případné vady na nemovitosti.

Využijte kontaktní formulář a napište mi.

Vyplňte požadované informace o sobě a případně zprávu, kterou mi chcete poslat. Budu Vás obratem kontaktovat.

Máte zájem o on-line odhad vaší nemovitosti? Napište mi.

Vyplňte níže uvedený formulář a případně přidejte jakoukoliv poznámku. Po obdržení zprávy a vypracování odhadu vás budu kontaktovat.