Nákup chaty či chalupy a na co si dát pozor

Libor Grabec | 07. 12. 2021

Mít chatu nebo chalupu na nějakém příjemném místě, kde můžete trávit volný čas, případně i svátky je něco, po čem v současnosti touží spousta lidí. Pokud mezi ně patříte i vy, je určitě dobré vědět, čemu při koupi věnovat zvýšenou pozornost. Možná si říkáte, že to bude podobné jako u koupě bytu či domu. Ano, některé věci se skutečně shodují, ale je i pár dalších, které jsou pro tato rekreační obydlí specifické. Tak jdeme na to!

Příjezdová cesta k objektu

Určitě se nezapomeňte informovat o tom, zda ke kupované nemovitosti náleží i příjezdová cesta. Ta může být často obecním majetkem či může být společná pro souseda, který má chatu nebo chalupu ve vaší blízkosti. Rozhodně je před koupí vhodné vědět, co vás čeká a připravit se na případný provoz, případně zvážit, zda nebude příjemnější vybrat jinou nemovitost.

Kupujete pouze nemovitost a ne pozemek

Velmi častý jev, kdy kupujete pouze obytný objekt, ale pozemek zůstává obci. V tom případě vlastně obýváte cizí pozemek. Nejčastěji je tato situace k vidění v zahrádkářských koloniích a většinou funguje bez problému, protože obec ví, co se s pozemky bude dít a za jakým účelem je poskytují, takže by neměly nastat komplikace. Důležité je ale myslet na cenu, abyste náhodou zbytečně nepřeplatili.

Stav objektu

K tomuto bodu se vztahuje informace z úvodu, v tomto případě je situace podobná té z koupí domu či bytu. Je vhodné k prohlídce přizvat realitního makléře, který dokáže vyhodnotit stav chaty či chalupy a říct vám, jaká investice vás v případě rekonstrukce čeká a zda není cena za nemovitost příliš vysoká vzhledem k jejímu stavu.

Územní plány

Pokud chcete využívat nemovitost k rekreaci je nezbytně nutné se informovat o tom, jaké plány jsou s oblastí do budoucna. Je jistota, že i třeba za 10 let bude oblast stále rekreační? V opačném případě se může stát, že vám kolem vaší oázy klidu v průběhu let vyroste velkoměsto a to by se vám nemuselo líbit 😊

Sousedé

Co se týká chat a chalup, je naprosto běžné, že jsou v těsné blízkosti. Proto určitě není dobré podcenit sousedy. Chcete přeci vědět, s kým budete sdílet plot a co vás během vašich odpočinkových dní může čekat. Určitě je fajn zjistit informace o okolí, jak všechno funguje a při takové neformální a příjemné konverzaci se určitě dozvíte i něco navíc, co by vám třeba prodávající zapomněl říct. Samozřejmě ale není nemožné sehnat chatu či chalupu někde na samotě u lesa, abyste opravdu měli naprostý klid a nikdo vás při odpočinku nerušil 😊

 

Pokud je ve vašich možnostech si pořídit takové letní, zimní či celoroční sídlo, určitě to udělejte, protože možnost odjet z ruchu města do klidu přírody je častokrát k nezaplacení. V případě zájmu o koupi či prodej mě určitě neváhejte kontaktovat, abych vám tu cestu buď k vysněnému odpočinkovému místu nebo k financím za něj mohl ještě trochu ulehčit a zpříjemnit.

Využijte kontaktní formulář a napište mi.

Vyplňte požadované informace o sobě a případně zprávu, kterou mi chcete poslat. Budu Vás obratem kontaktovat.

Máte zájem o on-line odhad vaší nemovitosti? Napište mi.

Vyplňte níže uvedený formulář a případně přidejte jakoukoliv poznámku. Po obdržení zprávy a vypracování odhadu vás budu kontaktovat.