Podle jakých kritérií vybírat pozemek pro stavbu domu

Libor Grabec | 05. 04. 2022

Naprosto jednoduchý scénář, máte k dispozici dostatek financí na to, postavit si dům snů a teď je třeba vybrat pozemek. Samozřejmě ani tato položka nepatří k těm, které byste měli podcenit, protože malý pozemek může výrazně ovlivnit finální výsledek. A přece nebudete vysněný dům zmenšovat! Dnes se podíváme na to, jak vybírat, abyste byli spokojeni a mohli si na pozemku vybudovat vše, co si jen přejete.

Pro samostatně stojící dům by mělo být ideálních zhruba 800 metrů čtverečních, ale setkáte se i s plány, kde se udává 1000 metrů čtverečních. Pokud ale neplánujete obrovský dům, je i tak výhodné koupit pozemek větší, je totiž možné jej rozdělit a později případně prodat.

    Záleží i na tom, zda máte v plánu mít u domu obrovskou zahradu, bazén, garáž atd. Pokud vám stačí jen pár záhonků, není třeba vybírat obrovský pozemek a vejde se na plochu v rozmezí od 500 do 800 metrů čtverečních. V opačném případě je třeba vybírat pozemky s výměrou 1000 a více metrů.

    Je třeba se mít na pozoru i co se týká umístění pozemku. Svah totiž není rovina, to je jasná věc. Naprosto ideální je najít pozemek ve tvaru čtverce či obdélníku, ale i tady je potřeba se ujistit, že se dům vejde. Obdélník totiž často může být úzká a dlouhá nudle, na kterou se dům, který bude splňovat příslušné normy, ani nevejde. Takže je opravdu nutné myslet nejen na celkovou výměru, ale i tvar pozemku.

   Pro jistotu zmíním i to, že od hranice pozemku k samotné stavbě je důležitý odstup, který by měl být 3,5 metru a vlastní stavby by měly být vzdálené 7 metrů. Minimální šířka pozemku by tam měla být 14 metrů.

    Další metry přibydou, pokud se pozemek nachází v chráněné krajinné oblasti nebo ochranném pásmu. Sem spadají pozemky, které mají v blízkosti železnici, les, vedení vysokého napětí nebo třeba silnici. Bez souhlasu orgánu, který má na starost správu lesa není možné v jeho bezprostřední blízkosti postavit dům. Minimální vzdálenost je 50 metrů a pokud je v blízkém okolí vedení vysokého napětí, je potřeba počítat s odstupem 5 metrů na obě strany.

     Nezapomeňte ani na to, že cesta, která k pozemku vede, nemusí být nutně jeho součástí a je důležité zjistit, jaká práva a povinnosti se s jejím užíváním pojí.

     Každopádně stále platí, že pokud nechcete být na tento velký krok sami, neváhejte mě kontaktovat. Pokud mi řeknete vše, co si přejete a nepřejete. No a já potom udělám vše, co bude v mých silách, abych vám k vysněnému domovu pomohl.

Využijte kontaktní formulář a napište mi.

Vyplňte požadované informace o sobě a případně zprávu, kterou mi chcete poslat. Budu Vás obratem kontaktovat.

Máte zájem o on-line odhad vaší nemovitosti? Napište mi.

Vyplňte níže uvedený formulář a případně přidejte jakoukoliv poznámku. Po obdržení zprávy a vypracování odhadu vás budu kontaktovat.