Přečtěte si, na co si při prodeji garáže dát pozor

Libor Grabec | 25. 03. 2022

Ačkoliv se může na první pohled zdát, že prodej garáže bude jednodušší než prodej domu či bytu, i tady na vás můžou čekat komplikace, pokud nebudete připraveni. Toho se ale po přečtení dnešního článku už nemusíte bát. Dozvíte se vše, abyste byli na pozoru a obchod proběhl úspěšně.

Jako první je určitě důležité si specifikovat, co vlastně prodáváte. Zda se jedná o garáž nebo garážové stání. Jako garáž definujeme prostor, který slouží k parkování motorových vozidel. Hlavním rozdílem oproti garážovému stání je to, že garáž je prostorově ohraničena a pevně oddělena od okolí. Buď to může být samostatně stojící budova, případně ucelený prostor. Často jsou garáže součástí pozemku, případně se jedná o řadovou kóji. Majitel garáže je v tomto případě majitelem stavby a často i pozemku, na kterém stojí.

Garážové stání není samostatnou stavbou, ale jedná se o vyhrazené místo, na kterém je možné parkovat motorová vozidla. Majitel garážového stání je tak spolumajitelem rozlehlé garáže nebo vlastníkem samostatného pozemku, v případě, že není stání součástí stavby – parkovací místo před bytovým domem.

Díky novele z roku 2020 není k prodeji garážového stání nutný souhlas ostatních spoluvlastníků. Toto se netýká jen prodeje, ale i případné zástavy či nároku ze strany exekutora. Exekuce se vždy týkají jen konkrétního stání, na ostatní majitele to nemá vliv.

               Může se stát i to, že vlastník garáže není majitelem pozemku, na které stojí. Jedná se převážně o řadové garáže. V některých případech už jsou majitelé garáží i vlastníky jednotlivých pozemků, ale nemusí to být pravidlem. Pokud budete prodávat takovou garáž, je nutné zajistit, aby majitel nevyužil předkupní právo. Pokud jej využije, smlouva se zájemcem se automaticky ruší a rozhodně není dobré majitele obcházet, může to vyústit až do nepříjemných sporů.

               Na co byste před podpisem smlouvy určitě neměli zapomenout? Pokud jste kupujícím, trvejte na důkladné prohlídce, na všechno se ptejte, abyste měli o garáži kompletní informace. V případě, že jste na straně prodávajícího, určitě nezamlčujte případné vady. V katastru nemovitostí je také možné zjistit, jestli se ke garáží či stání nevážou exekuce nebo zástavní právo. V současné době zažívají velký boom elektromobily, pokud je kupující vlastníkem takového vozu nebo případně o jeho koupi uvažuje, je nutné, aby se ujistil, že je v garáži přívod elektřiny.

               Samozřejmě je vždy lepší ke sjednávání podmínek koupě či prodeje přizvat kvalifikovaného realitního makléře, který vám často ušetří spoustu času a občas i hromadu peněz.

Využijte kontaktní formulář a napište mi.

Vyplňte požadované informace o sobě a případně zprávu, kterou mi chcete poslat. Budu Vás obratem kontaktovat.

Máte zájem o on-line odhad vaší nemovitosti? Napište mi.

Vyplňte níže uvedený formulář a případně přidejte jakoukoliv poznámku. Po obdržení zprávy a vypracování odhadu vás budu kontaktovat.