Je lepší nemovitosti prodat nebo pronajmout?

Libor Grabec | 13. 07. 2021

Ve své podstatě nezáleží na tom, jak jste se k nemovitosti dostali. Bez ohledu na okolnosti před vámi tak či tak stojí zásadní rozhodnutí. Vyplatí se spíše prodej nebo pronájem? Obě varianty mají své výhody a já vám dnes obě představím. Čtěte dál.

V první řadě je důležité vědět, že by nemovitost, kterou máte k dispozici, neměla zůstat dlouho prázdná. Čím déle totiž přemýšlíte, co s ní, tím hůře si potom na trhu stojí.

Jak už jsem zmínil v minulém příspěvku, u nemovitostí hrají velkou roli emoce. Můžete se loučit s chatou, kde jste trávili spoustu času o prázdninách nebo s domem, kde jste vychovávali děti či trávili vlastní dětství. Tyto pocity jsou naprosto normální a lidské.

Každopádně je nutná racionální úvaha a propočet všech možností. Nejedná se jen o ty finanční, ale také o časové. Možná vám starost o nájemníky vezme více volného času, než kolik jste ochotni ho věnovat. Tady je důležité se poradit s někým, kdo vám dokáže spočítat jak zisk z prodeje, tak výnos z pronájmu, abyste se rozhodli podle toho, co pro vás bude výhodnější.

Rozhodně není dobré vztahovat jeden odhad z podobně velkého bytu či domu na všechny nemovitosti. Každá nemovitost má svůj vlastní příběh a hodnotí se podle jiných faktorů. Záležet může na lokalitě, stavu nemovitosti, ale také například na stavu trhu a případném poklesu či nárustu cen nemovitostí. Výnos z pronájmu zase může ovlivnit fakt, že ještě splácíte hypoteční úvěr.

Teď už ale ke konkrétnímu srovnání.

Pokud se rozhodnete nemovitost prodat, můžete počítat s hotovostí, kterou můžete využít pro další větší investice. Prodej je také dobrým nápadem, pokud je nemovitost součástí dědictví a má tak více vlastníků. Každý získá svůj rovný podíl a nevznikají dlouhodobé vzájemné závazky, které by mohly způsobovat zbytečné hádky.

V případě prodeje je rozhodně dobré kontaktovat profesionálního realitního makléře, který vám pomůže s veškerým papírováním a váš byt či dům připraví tak, aby byl na trhu nemovitostí prostě neodolatelný a vyzýval ke koupi.

Co se týká případné rekonstrukce, vychází lépe nemovitost prodat, protože většina nových majitelů si své bydlení stejně přizpůsobí. Zatímco pokud máte v plánu pronájem, je v dnešní době rekonstrukce téměř nezbytná, pokud chcete dosáhnout na pro vás atraktivní výnos z nájemného.

Samozřejmě i pronájem má svá pro a jedním z těch hlavních je to, že výnos z nájemného vám zajistí jistý měsíční příjem. Dalším pozitivem je i to, že hodnota nemovitosti postupem času poroste, jelikož investice do nich je v dlouhodobém horizontu velmi bezpečná. 

Mezi možná úskalí patří bezesporu výběr nájemníků. Proto je určitě vhodné oslovit odborníka, který vypracuje nájemní smlouvu tak, aby byla výhodná pro obě strany a nedošlo k nepříjemnostem.

Ať už se rozhodnete pro prodej nebo pronájem, určitě mě kontaktujte. Postarám se o to, aby vše proběhlo hladce, bez starosti a vy jste si mohli zaslouženě užít nabyté finance.

Využijte kontaktní formulář a napište mi.

Vyplňte požadované informace o sobě a případně zprávu, kterou mi chcete poslat. Budu Vás obratem kontaktovat.

Máte zájem o on-line odhad vaší nemovitosti? Napište mi.

Vyplňte níže uvedený formulář a případně přidejte jakoukoliv poznámku. Po obdržení zprávy a vypracování odhadu vás budu kontaktovat.