Výměna bytu za rodinný dům je v současnosti výhodnější než kdykoliv předtím

Libor Grabec | 26. 04. 2022

Určitě jste zaznamenali fakt, že ceny bytů raketově rostou a vyhlídky na jejich zlevnění zatím nejsou. Každopádně ti, kteří měli štěstí na byt někdy v minulých letech, jsou momentálně ve velké výhodě. Pokud by se totiž rozhodli pro prodej, mají možnost za nemovitost získat minimálně dvojnásobek kupní ceny, jelikož za posledních 5 let nemovitostí k prodeji výrazně ubylo a tak se zvýšila jejich cena. Jak ale vyřešit situaci, kdy vám stávající byt už nestačí a proč raději volit rodinný dům než byt? O tom bude dnešní článek.

To, že je investice do nemovitostí jednou z nejvýhodnějších ani zmiňovat nebudu, ale možná jste nevěděli o tom, že pořídit si rodinný dům se zahradou je v současnosti daleko výhodnější a dostupnější, než koupě bytu, kde často může chybět terasa či alespoň malý balkon.

Pokud jste se dostali do situace, kdy vám stávající byt už nestačí, rozhodně zvažte spíše koupi domu. Ačkoliv se, jak už jsem zmínil v úvodu, ceny bytů se zvýšily, ale ceny rodinných domů výraznější nárůst nezaznamenaly. Svůj vliv na bydlení a pohled na něj měla i pandemie, která spoustu z nás zavřela na home office a přiznejme si, že pokud je venku hezky, je lepší pracovat na terase na zahradě, než v uzavřeném pokoji.

Mezi nejžádanější domy v současnosti patří ty s dispozicí 4+kk a přímým přístupem na zahradu, která by měla mít alespoň 300 metrů čtverečních. Tyto domy jsou v kurzu hlavně z toho důvodu, že velká zahrada umožňuje výstavbu bazénu, posezení nebo hřiště pro děti. To u městských bytů s menšími dvorky nebo i zahrádkami nenajdete. A je to samozřejmě velkým plus, které má na finální výběr nemovitosti značný vliv.

Vzhledem k nedávné komplikaci s dodavateli energie je velkým zájem o domy, které poskytují minimálně dva druhy vytápění a není třeba se spoléhat jen na elektřinu jako takovou. Velký zájem je například o domy s možností instalace krbové vložky.

Ale i u koupi zdánlivě výhodného domu mějte na paměti pár nezbytných detailů, na které byste se měli prodávajícího zeptat. Jedná se o dojezdovou vzdálenost do zaměstnání, případně do školek/škol, občanskou vybavenost a pokud pořizujete dům na vesnici, zjistěte si, jak daleko je nejbližší město. Hodinové dojíždění totiž není pro každého.

Opět platí, že pokud byste měli zájem o koupi rodinného domu a nechtěli celý proces absolvovat sami, neváhejte mě kontaktovat a společně určitě něco vymyslíme. Velmi rád vám budu nápomocen při cestě k novému vysněnému bydlení.

Využijte kontaktní formulář a napište mi.

Vyplňte požadované informace o sobě a případně zprávu, kterou mi chcete poslat. Budu Vás obratem kontaktovat.

Máte zájem o on-line odhad vaší nemovitosti? Napište mi.

Vyplňte níže uvedený formulář a případně přidejte jakoukoliv poznámku. Po obdržení zprávy a vypracování odhadu vás budu kontaktovat.