Není cena jako cena aneb rozdíl mezi tržní a kupní cenou nemovitosti

Libor Grabec | 05. 01. 2023

Určitě jste se s těmito pojmy již setkali a pokud ne a chystáte se třeba k prodeji či koupi nemovitosti, bude se vám rozdíl mezi nimi rozhodně hodit.

Odhadnout cenu nemovitosti je jeden z prvních kroků, který byste měli při prodeji udělat. Budete totiž mít ihned jasno v tom, jaké jsou vaše finanční možnosti a jak moc můžete s cenou vyjednávat.

Odhad nemovitosti

Co se týká odhadu nemovitosti, tak k ní můžete využít formulář zde na webu, kde po vyplnění základních údajů dostanete vypracovaný odhad přímo ode mě.

Vyčísluje se při něm přibližná cena nemovitosti na základě faktorů, jako je její stav, lokalita atd. Není to úplně nejsnadnější záležitost, ale pokud s ní oslovíte někoho, kdo problematice rozumí, nebude to problém a budete vědět naprosto přesně, na čem jste.

Odhad můžete udělat i sami za pomoci nejrůznějších kalkulaček, ale sám za sebe bych doporučil konzultaci s odborníkem, který umí zohlednit i faktory, které můžou kalkulačky postrádat.

Důležité termíny

Existuje několik termínů, které je výhodné znát a všechny se spojují se slovem „cena“. Jedná se o různé druhy cen, se kterými se určitě během koupě či prodeje setkáte.

-        Cena tržní (obvyklá) – primárně vychází z těch cen, které jsou běžné v dané lokalitě

-        Cena kupní – tady se jedná o cenu, za kterou reálně nemovitost koupíte či prodáte

-        Cena zadlužitelná – používá se k odhadu ceny nemovitosti kvůli hypotéce, ve většině případů je zhruba o 10 – 20 % nižší než tržní cena

-        Cena zjištěná (administrativní) – tato cena zajistí, že žádný plátce daně nebude zvýhodněný či naopak znevýhodněný oproti ostatním

Odhad tržní ceny provede odhadce naopak cenu zjištěnou získáte jen od soudního znalce, který k ní vydá i znalecký posudek. Bankovní případně hypoteční poradce vám potom pomůže se zjištěním ceny zadlužitelné.

Postup odhadu

Každý postup se lehce liší dle toho, koho k odhadu pozvete. Vždy se připravte na to, že odhad probíhá osobně, proto je nutné sjednat si konkrétní termín.

Odhadce si bude chtít nemovitost prohlédnout včetně sklepu, zahrady aj., pokud jsou součástí dané nemovitosti a vše si zdokumentovat. Zajímat jej bude tedy venkovní prostor stejně jako interiér.

Všechno urychlíte tím, že si připravíte veškeré podklady k nemovitosti. Informace o stáří, o případných rekonstrukcích, vadách atd.

Odhadce budou také zajímat věcná břemena spojená s nemovitostí. Naprosto ideální tedy bude, když na prohlídku domu či bytu půjde ten, kdo je schopen na všechny otázky odpovědět.

Pokud byste ještě měli k odhadu či dalším věcem spojeným s prodejem či koupí nemovitosti, neváhejte mě kontaktovat. Se vším vám rád poradím a pomůžu.

Využijte kontaktní formulář a napište mi.

Vyplňte požadované informace o sobě a případně zprávu, kterou mi chcete poslat. Budu Vás obratem kontaktovat.

Máte zájem o on-line odhad vaší nemovitosti? Napište mi.

Vyplňte níže uvedený formulář a případně přidejte jakoukoliv poznámku. Po obdržení zprávy a vypracování odhadu vás budu kontaktovat.