Úrokové sazby u hypoték

Libor Grabec | 24. 11. 2021

Pokud jste v posledních dnech slyšeli nebo viděli nejnovější zprávy, určitě vám neuniklo, že opět vzrostou úrokové sazby u hypoték. Co přesně to znamená? To se dnes dozvíte.

V první řadě je důležité si osvěžit, co přesně úroková sazba je. Jde o částku, kterou je dlužník povinen platit věřiteli (tím je zpravidla v případě hypoték banka) z jeho pohledávky, je vyjádřena v procentech z dlužné částky za určité období. Například úroková sazba 10 % za rok znamená, že banka obdrží 10 haléřů z každé koruny, kterou měl dlužník vypůjčenou právě po dobu jednoho roku. Výše úrokové sazby se odvíjí od úrokových sazeb vyhlašovaných Českou národní bankou a od úrokových sazeb konkurence na trhu.

Samozřejmě pokud se rozhodnete získat hypotéku, je důležité myslet na to, že cenou za půjčení peněz je právě úrok, který za poskytnutou sumu zaplatíte. Určitě není na škodu se pobavit s někým, kdo se v problematice spojené s hypotékami a financemi obecně orientuje, protože je možné, že vám získá hypotéku za lepší a nižší úrok a v neposlední řadě vás upozorní na možné problémy, které můžou nastat a navrhne možnosti, jak jim předejít, anebo je vyřešit.

Ještě v říjnu letošního roku bylo možné sehnat hypotéku s úrokem 2,54 %. To už se dnes opravdu nepodaří, ty nejnižší úroky se pohybují někde kolem 3,5 %. A ačkoliv se jedná o „pouhé“ jedno procento a něco k němu, na výsledné částce, kterou bance vrátíte se rozhodně projeví.

Vzhledem k současnému stavu trhu s nemovitostmi, kdy jsou ceny vysoké, růst úrokových sazeb způsobí to, že vlastní bydlení bude pro spoustu lidí zase o kousek vzdálenější. Porostou tak zájmy o pronájmy bytů či domů, především potom ve velkých městech.

Nic ale není ztraceno a určitě se dá najít cesta, díky které se k bydlení dostanete, možná nebude nejjednodušší, ale já vám s ní rád společně s kolegy z oblasti financí pomůžu. Stačí se jen ozvat 😊

Využijte kontaktní formulář a napište mi.

Vyplňte požadované informace o sobě a případně zprávu, kterou mi chcete poslat. Budu Vás obratem kontaktovat.

Máte zájem o on-line odhad vaší nemovitosti? Napište mi.

Vyplňte níže uvedený formulář a případně přidejte jakoukoliv poznámku. Po obdržení zprávy a vypracování odhadu vás budu kontaktovat.